Korkularımızı Yenmek

Güven

   Kanat seçiminde en önemli etken olduğunu düşündüğüm halde, güven genelde es geçilir. Eğer bir kanatta iyi hissederseniz, bariz şekilde sizi tedirgin eden kanada göre daha iyi uçarsınız. Özgüveninizi kaybeder ve kötü bir durumda ya da sert bir havada korkarsanız, uygun karar verme yeteneğinizi de yitirirsiniz. Bu kısmen, aslında tam olarak ihtiyacınız olduğu anda, değerlendirme yetinizin bulanıklaşmasına neden olan adrenalin ve korku kaynaklıdır. Öte yandan, eğer kanadınızdan gerçekten keyif alıyor ve altında rahat hissediyorsanız, huzursuzluk hissetme eşiğiniz daha yüksek olacaktır ve böylece sürekli olarak doğru kararları alma şansınız daha yüksek olacaktır.

Moda Kurbanları

   Stil ya da modayı umursamayın ve sayıların kölesi olmayın: çatlağın biri DHV test raporlarını kurcalayıp sayıları birbirine ekleyip çıkarıyor ve sonuçta satın alınacak en iyi kanadı buluyor (Tanrım olacak iş mi bu?). Bazı pilotların, arkadaşlarında olduğu için bazı kanatlarını tercih ettiklerini de duydum (Ne kadar hoş değil mi?). Ya da bazıları tamamen kanadın en yüksek hızından ve üreticinin belirtiği performans verilerinden etkileniyorlar (işte insanı felakete götürecek reçete). Ve son olarak, bazıları rengi güzel (arabalarının ve ojelerinin rengi ile uyumlu) olduğu için alır. Bu etkenleri bir kenara bırakın ve sadece becerilerinizin dürüst bir değerlendirmesini yapın, daha sonra size en önemli şey olan havada tam bir güven hissini verecek olan kanadı alın.

Ben Ne Tip Bir Pilotum?

   Şimdi, kendi becerileriniz için tamamen gerçekçi bir değerlendirme yapmanın tam zamanı. Yılda elli saatten az uçan keyif pilotuysanız seçim belli; bir ay ya da daha uzun uçmadan geçen sürelerden sonra bile aradığınız güven hissini verebilecek stabilite ve kullanım kolaylığına sahip bir DHV 1 yada DHV1-2 kanat. Bu sınıf kanatları 'başlangıç kanadı' olarak küçümseme hatasına düşmeyin. Son zamanlarda bu kanatların performansları harika ve birçok tecrübeli pilot oynak kanatlarla olan mutsuz tecrübelerinden sonra en iyi uçuşlarını bu kanatlarla yaptıklarını söylüyorlar. Hafta sonlarının çoğunu uçarak geçirecek ve becerilerinizi sürekli taze tutabilecek kadar şanslıysanız, DHV 2 kanat düşünebilirsiniz. Sadece yeterli özgüvene sahipseniz, gerçekten oldukça tecrübeli iseniz ve sürekli uçuyorsanız bundan daha ileri seviyede bir kanat düşünmeye başlayabilirsiniz. "Eski sıkı XC ve yarışma pilotu imajımı bir yana bırakıp, aslında bir orta seviye pilot olduğuma karar verdim" diyebiliyorsanız bunun için şükürler olsun. Belki de böylece şekilde kendinizi olası bir kazadan korumuş oldunuz. Unutmayın, satın almak üzere olduğunuz şey bir hava taşıtıdır; güvenliğiniz bu kararınıza bağlıdır.

Test Uçuşu

   Yelpazenizi dört beş kanada indirdiğinizde, gidip onlarla birer test uçuşu yapın. Size en çok şey anlatacak budur; satış elemanlarının sözlerine ve size verdikleri eşsiz tekliflere kulak asmayın. Her kanadın nasıl his uyandırdığını düşünün; kalkışı rahat mıydı? Oynak mıydı yoksa bir tanker kadar sakin miydi? Onunla geçirdiğin her dakika kendinden emin ve rahat mıydın? En fazla evet cevabı olan kanat büyük ihtimalle sizin için en uygun olandır. Arkadaşlarınızın daha ucuza başka bir model alıyor olmaları önemli değildir, çünkü kanatla uçacak olan sizsiniz onlar değil. Düşünürseniz, küçümsenemeyecek miktarda harcama yapıyorsunuz. Eğer size en iyi hissi veren kanadı diğerlerinden biraz daha pahalı diye almıyorsanız, bu şapşallık olur.

Peki Hangi Boy?

   Aslında oldukça basit olmasına rağmen, boy seçimi her zaman problemli olmuştur. Sadece kendi çıplak ağırlığınızı alın ve buna 20kg ekleyin. Bu size uçuş ağırlığınızı verecektir. Bunu bildikten sonra, kilo limitlerinin ortasına en yakın uçabileceğiniz kanadı seçebilirsiniz. Eğer iki boy arasındaki sınırda bir yerde kalıyorsanız, ne tür uçuşlar yaptığınızı değerlendirip ona göre seçim yapın. Örneğin, eğer sıklıkla sert rüzgarlarda uçuş yapacaksanız, hızlı uçmak için daha yüksek kanat yükünde uçmak uygun olabilir yani küçük kanat daha iyi bir seçimdir. Öte yandan, sürekli olarak zayıf koşullarda uçuş yapıyorsanız, daha rahat tırmanmak için size azda olsa daha iyi bir çöküş oranı kazandıracak olan büyük boy daha iyi bir seçim olabilir. Ancak sert termiklerde sıkça uçuyorsanız, küçük kanatta daha rahat hissedebilirsiniz. Bu noktada fazla takılmayın iki boy da güvenli olacaktır; size en iyi hissi vereni seçin. Her pilot biraz farklı bir kanat ister ancak unutmayın moda ve heves önemli değildir. Önemli olan sizin havadaki rahatınız ve güven hissinizdir. Gün sonunda kimin en yükseğe çıktığı ya da kimin en uzağa gittiği fark etmez. Önemli olan eve harika bir uçuş yapmış olarak, yüzünüzde kocaman bir gülümseme, zihniniz güzel görüntülerle dolu ve içinizde fantastik bir hisle dönmektir, çünkü uçmak bunun içindir.

Bu yazı "James Freeman" tarafından yazılmış olup  "Muharrem KILINÇ" tarafından Türkçeye çevrilmiştir. 

Telefon Et0 543 446 0 446
Mesaj Gönderinfo@bulut.org.tr
Ziyaret EtKulüp Merkezi