Bulut Sportif Havacılık Kulübü

Hayallerinizi Gerçekleştiriyoruz!

Güvenli, Kaliteli ve Eğlenceli Yamaçparaşütü Eğitimleri İçin Doğru Adres

Yazar: Ahmet ŞEN
Yayının Adı: Ankarada Yamaç Paraşütü Eğitimleri
Kaynak: www.bulut.org.tr
Telif Hakkı Sahibi: Ahmet ŞEN
Ankara'da Yamaç Paraşütü Eğitimleri

     Kulübümüz tarafından Ankara'da (Gölbaşı ve Ayaş) yılın son yamaç paraşütü başlangıç eğitimi düzenlenecektir. COVİT-19 nedeni ile eğitimlerimizin içeriği ve kontenjanlarda bir takım değişiklikler yapılmıştır. Bu kapsamda Teorik dersler kulüp binamız yerine sanal ortama (zoom) kaydırılmış ve kursiyer sayıları 14 den 7'ye düşürülmüştür. Her kursiyere 1 ekipman düşmektedir. Kursiyerler eğitimin başında kendilerine tahsis edilen ekipmanlar ile kursu tamamlamaktadırlar. Eğitimin tüm safhalarında COVİT-19 virüsüne yönelik gerekli emniyet tedbirleri alınmıştır. Ekipman ve uçuş malzemeleri her faaliyetin sonunda dezenfekte edilmektedir. 

  • Detaylar için lütfen 05434460446 nolu telefonu arayarak bilgi alın. Tanıtım dokümanı için lütfen TIKLAYIN.

     Kulübümüz tarafından Ankara'da (Gölbaşı ve Ayaş) yılın son yamaç paraşütü başlangıç eğitimi düzenlenecektir. COVİT-19 nedeni ile eğitimlerimizin içeriği ve kontenjanlarda bir takım değişiklikler yapılmıştır. Bu kapsamda Teorik dersler kulüp binamız yerine sanal ortama (zoom) kaydırılmış ve kursiyer sayıları 14 den 7'ye düşürülmüştür. Her kursiyere 1 ekipman düşmektedir. Kursiyerler eğitimin başında kendilerine tahsis edilen ekipmanlar ile kursu tamamlamaktadırlar. Eğitimin tüm safhalarında COVİT-19 virüsüne yönelik gerekli emniyet tedbirleri alınmıştır. Ekipman ve uçuş malzemeleri her faaliyetin sonunda dezenfekte edilmektedir. 

  • Detaylar için lütfen 05434460446 nolu telefonu arayarak bilgi alın. Tanıtım dokümanı için lütfen TIKLAYIN.

Genel Bilgi

 Başlangıç eğitimleri sporla tanışma evresi olup genelde sonbahar aylarında icra edilir. Tüm uçuş deneyimi kursiyer tarafından bizzat gerçekleştirilmekle birlikte, eğitmenler uçuşun tüm safhalarında (kalkış hazırlığı, kalkış, uçuş ve iniş) telsiz komutları ile kursiyerlere talimatlar vererek ve uçuşun emniyetle tamamlanmasını sağlarlar. Hava koşullarında beklenmedik bir durum oluşmaz ise başlangıç eğitimleri bir ay içersin de tamamlanır. Başlangıç Eğitimleri dört safhadan oluşur.

Birinci Safha Teorik Eğitimler

    Birinci safhada teorik eğitimlerden oluşur. Kursiyerlere hafta içi 5 gün süreyle 19:00-22:00 saatleri arasında, Keçiören de bulunan Kulübümüzde sunum destekli yamaç paraşütü ile ilgili dersler (Sporun tanıtımı (genel bilgiler), Malzeme Bilgisi, Aerodinamik, Uçuş tekniği, Hava Trafik Kuralları, Bulutlar, Rüzgâr Şiddeti ve Yön Tayini, Türbülans Alanları, Acil Durumlar, Yedek Paraşüt vb.) anlatılır. Son gün genel tekrar yapılır. Ardından 2 ayrı sınav yapılarak katılımcıların öğrenim düzeyi ölçülür. Geçerli nedenlerinden ötürü derslere katılamayan veya sınavda başarısız olan kursiyerlere bir sonraki hafta telafi eğitimleri düzenlenir ve tekrar sınav olmaları sağlanır. 

COVİT - 19 salgını nedeni ile kulüp binamızda icra ettiğimiz dersleri sanal ortama taşıdık. Salgın geçene kadar tüm eğitimlerimiz ZOOM platformu üzerinden verilecektir. 

İkinci Safha Yer Eğitimleri

   İkinci safhada teorik derslerle paralel olacak şekilde yer eğitimlerine de (uygulamalı eğitimlere) başlanır. Gölbaşı, Ayaş ve Yenikent’te ki uygun arazilerde icra edilen bu eğitimlerde kursiyerler ekipmanları kullanmasını, kuşanmasını, paraşütün serilmesini, kontrollerini, kaldırılmasını, baş üstünde tutulmasını ve başlangıç koşusunun yapılmasını öğrenirler. Eğitimin en yorucu ancak en önemli kısmını bu safha oluşturur. Eğitimler hafta sonu tüm gün sürer ve kursiyerlerin yeterli seviyeye ulaşmasına kadar devam eder. Takriben 3 veya 4 gün yani 2 hafta sonu bu iş için yeterlidir. Bu safhada başarılı olan kursiyerler alçak tepe uçuşlarına geçerler.


Yer Eğitimleri

Üçüncü Safha Alçak Tepe Uçuşları

   Üçüncü safha alçak tepe uçuşlarından oluşur. Teorik ve yer eğitimlerinde başarılı olan kursiyerleri yüksek tepe uçuşlarına alıştırmak için alçak tepe uçuşları gerçekleştirilir. 5-10 metrelik eğimli tepeciklerde kursiyerin ayakları belli belirsiz yerden kesilecek şekilde uçuşlar, yerde koşturmalar yaptırılır. Bu eğitimdeki amaç kursiyerlerin teorik dersler ve yer eğitimlerinde öğrendikleri hususları uçuş hattında uygulanıp uygulayamadıkları, telsiz komutlarına uyumları, heyecan kontrolleri ve kalkış / iniş becerini görmektir. Herhangi bir uçuş sayısı yoktur ve kursiyerler başarılı olana kadar bu safha ya devam devam edilir. .


Alçak Tepe Uçuşları

Dördüncü Safha Yüksek Tepe Uçuşları

  Dördüncü ve son safhada yüksek tepe uçuşlarıdır. Her üç safhayı da başarı ile tamamlayan kursiyerler yüksek tepe uçuşlarına geçerler. 60 – 350 m. arasındaki uygun tepelerden 7 adet uçuş gerçekleştirilir. Tüm uçuşlar kursiyerler tarafından yapılır ve başarılı olan kursiyerlere sporcu lisansı ile katılım belgesi verilir.


Yüksek Tepe Uçuşları

   Başlangıç eğitimini tamamlayıp spora devam etmek isteyen kursiyerler eğitim ve uçuşlarına devam ederler. Başlangıç ve Kulüp Pilotluğu eğitimi için kursiyerlerin malzeme almasına gerek yokken pilot ve deneyimli pilot seviyelerine ulaşmak isteyenler mutlaka kendi ekipmanlarına sahip olmalıdırlar.

Gerekli Koşul ve Evraklar

Başlangıç Eğitimleri İçin Gerekli Olan Koşullar

İstekli olmak.
(Kimseye zorla bir şey öğretilmez. Zaten böyle bir sporda isteksiz yapılamaz)

45 ila 110 kg arasında olmak.
(110 Kg. fazla kiloya sahip kişiler arayarak bilgi alabilirler.)

En az ilköğretim mezunu olmak.
(Okuma yazma bilmeyen birisine bir şeyler öğretebilmek bir hayli zor.)

Sağlık yönünden uçuşa engel bir durumu bulunmamak.
(Outdoor bir spor olduğundan sağlıklı olmak en önemli kriterlerden birisi)

Kondisyon ve fiziği spora uygun olmak.
(Fiziksel bir kusuru bulunmamasına rağmen kondisyonu zayıf kişiler eğitimler esnasında zorlanmaktadır.)

Eğlenceye Hazır Olmak.
(Vuhuu!!! Çok ama çok eğleneceğiniz bir spora adım atmak üzeresiniz. Aşırı eğlenceye hazır ol!)

Başlangıç Eğitimleri İçin Gerekli Olan Evraklar

Nüfus Cüzdanını Fotokopisi 
(Ehliyet veya pasaport fotokopisi de geçerlidir.)

Adli Sicil Kaydı 
(E-Devlet üzerinden yeni alınmış olmalıdır.)

Kan Grubu Belgesi 
(Ehliyet / Nüfus Cüzdanı üzerinde belirtilmiş ise yeterlidir.)

Öğrenim durum belgesi 
(E-devletten alınmış olmalıdır.)

Nüfus Kayıt Örneği 
(E-devletten alınmış olmalıdır.)

Taahhütname 
(Kurs başlangıcında imzalattırılacaktır.)

Sağlık Durum Beyanı
(Kurs başlangıcında imzalattırılacaktır.)

Vesikalık Fotoğraf 
(Son 6 ay içinde çekilmiş olmalı, 2'si büyük 4'ü küçük pul vesikalık olmalıdır.)

Sağlık Raporu 
(Aile hekimliğinden veya tam teşekküllü bir hastaneden "Spor Yapabilir" ibareli rapor almak) 

Dikkat Dikkat

   Kulübümüzde her seviyede eğitim verilmekte olup en önemli husus güvenliktir. Güvenlik ve kaliteden ödün vermeden eğitici ve eğlenceli eğitimler vermek ise önceliğimizdir. Başlangıç eğitimini ve uçuşlarını tamamlamış ancak uçuş deneyimlerini artırmak isteyen kursiyerlerimiz kulübümüzden kanat kiralayarak eğitmen gözetiminde başlangıç seviyesi uçuşlarına devam edebilirler. Kulübümüzde uçuş haricinde kamp, festival ve geziler düzenlenmekte olup kulüp üyeleri icra edilen tüm faaliyetlere katılım sağlayabilirler. Not: Kanat kiralama işlemi eğitimini kulübümüzden almış ve bu süreci yeni tamamlamış kursiyerlerimize tanınmış bir ayrıcalıktır.  

Eğitimlere Katılmak İsteyenler Lütfen Aşağıdaki Bilgilendirmeyi Dikkatlice Okusunlar

   Yamaç paraşütü sporu çok eğlenceli, çok keyifli ve adrenalini bol bir spor branşıdır. Bu sporu yaparken inanılmaz keyifler alır yeni bir sürü arkadaşlıklar kurarsınız. Ancak yanlış yapıldığında ve yanlış ellerde sonuçları bir o kadarda ölümcül olabilir.

   Ankara da yamaç paraşütü eğitimi veren birçok kulüp ve eğitmen var. Çok kaliteli eğitimler veren, güvenlik tedbirleri ön planda tutan, ekipman, malzeme ve eğitim materyallerine önem veren kalite standartlarını belirli bir seviyeye çıkarmış kulüp ve eğitmenler olsa da en az onlar kadar bu işi önemsemeyen kursiyerleri para kaynağı olarak gören, öğrencilerin hayatlarını hiçe sayan ekipman ve malzemelerini kontrol etmeyen ve yenilemeyen yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan birçok arkadaşımızda maalesef mevcut.

   Nasıl kilosu 20 TL’ye satılan etten şüphe ediyorsanız belli bir fiyatın altında verilen eğitimlerden de aynı oranda şüphe edin. Bu işi laikiyle yapan, emek sarf eden hiçbir kimse, bir sürü sorumluluk alarak komik rakamlara bu eğitimleri vermez. Lütfen dikkatli olun.

Eğitim alacağınız eğitmene / kulübe karar vermeden önce;

  • Kulübün bulunduğu yere gidip eğitmen ve kulüp yöneticileri ile yüz yüze görüşün,
  • Eğitim alacağınız ekipmanları, malzemeleri ve ders notlarını inceleyin,
  • Alt yapılarını kontrol edin. Sorun, soruşturun web sitelerini inceleyin.
  • Mümkünse daha önce o kulüplerden eğitim almış pilotlara ulaşın ve deneyimlerini sorun.
  • Her zaman karşınızda bir muhatap bulabileceğinizden emin olun.
  • Şeffaf, açıklayıcı, ilgili ve bilgili olduklarından emin olun.

Genel Bilgilendirme Dokümanı için lütfen tıklayın.

Bizi Kimler Tercih Etmeli

Gerçekten uçmayı öğrenmek isteyenler. 
Bu sporu layikiyle öğrenmek ve kaliteli uçuşlar yapmak isteyenler. Doğru adrestesiniz. 

Acelesi olmayanlar 
Bu spor zaman emek ve maddiyat gerektiren bir spordur. Acelesi olmayan sindire sindire ve düzgünce ilerlemek isteyenler. Evet sizde kalın. Bizdensiniz. 

Bizi Kimler Tercih ETMEMELİ

Tandemci olma hayali ile yanıp tutuşanlar. 
Daha kanada dokunmadan bu sporun nasıl bir şey olduğunu bilmeden gelir gelmez tandemci olma hayali kuranlar. Üzgünüm size göre bir kulüp değiliz. 

Sertifika delileri. 
Genel özelliğimizdir. Alalım dursun bir yerde lazım olur. Amacı uçmaktan ziyade sertifika alıp ofisin veya evin duvarına asıp etrafa hava atma peşinde olanlar üzgünüm size göre de bir kulüp değiliz. Sizin gibileri çok seven ellerini ovuşturup oturan bir sürü kulüp var. Her sertifika için ayrı para alan sizi ağır ağır sağan...  

Acelesi olanlar.
Acelesi olan arkadaşlar. Size söylüyorum bu iş aceleye getirilecek yalap şap oldu da bitti maşallah denecek bir iş değil. Ağır, ağır, sakince ve doğru şekilde yapılması gereken bir iş. Aceleniz varsada biz doğru adres değiliz.  

Telefon Et0 543 446 0 446
Mesaj Gönderinfo@bulut.org.tr
Ziyaret EtKulüp Merkezi